Milyen felületen tapad meg jól?
A padló legyen sima, mert ahol nem tud letapadni az anyag, ott nagyon hamar ki fog szakadni. Mindenképp fel kell porszívózni és átmosni a padlót. Így minimális por és kosz marad alatta, de természetesen nem tudjuk makulátlanra varázsolni a már használt felületet. Elsősorban beltérre javasoljuk, bár ha megfelelő a beton, kültérre is ki lehet tenni. Ellenáll a víznek és a szélnek is, ha az nem tud bejutni alá, és nem kezdi meg a ragasztót. Ezért fontos, hogy jól előkészített felülettel dolgozzunk. Feltehető betonra, parkettára, linóleumra, csempére. Csempe esetén a fugák gondot okozhatnak, számolnunk kell azzal, hogy ott nem fog megfelelően tapadni a fólia.
Mennyi ideig marad a felületen?
A padlómatrica annak ellenére, hogy jól ellenáll a külső viszonyoknak, sajnos nem örök életű. Tisztításánál nem kell különösebben oda figyelni semmire, kivéve arra, hogy ne sértsük meg a felületet. A gyártók általában fél évet jósolnak egy ilyen laminálással ellátott anyagra, de az a felülettől is nagyban függ. Létezik olyan kimondott padlómatrica, amire nem kell laminálás. De a tartóssága azon is múlik, hogy mennyire van igénybe véve a felület, hányan mennek át rajta és milyen cipővel. Például egy tűsarok, ha elakad, az azonnal felszakíthatja a matricát. Nem baj, ha mintás a padló, ezek az alapanyagok úgy lettek kifejlesztve, hogy ne látszódjon át, ami alatta van.
Felszedése, ha jól letapadt már, ha jó sokan átmentek már rajta, akkor nem egyszerű. Tökéletes példa a lenti képen látható leszedett matrica halom, ahol olyan apró darabok is vannak, mint a kisujjam. Ezeket mind kézzel szedjük fel, és ahol megsérül a fólia, ott beszakad, így nincs egyszerű dolgunk vele. A felszedéskor megeshet, hogy a ragasztó lent marad a padlón, még jobban megnehezítve a munkánkat.
Hogyan készül?
A padlómatricát ugyanúgy készítjük, mint bármelyik más öntapadó anyagunkat. Az erős ragasztójú vinylt megnyomtatjuk, majd a csúszásmentes, érdesített felületű padlólaminálót rákasírozzuk közvetlenül az anyagra úgy, hogy az néhány centivel nagyobb legyen a nyomtatott anyagnál. Ez azért fontos, mert igazán az a néhány túllógó centi fixálja le az anyag szélét. Így jóval nehezebben lehet felsérteni a széleit az anyagnak.
Kétféle verzióban szoktunk készíteni padló dekorációt. Van, hogy csak négyzet alakú kell legyen, esetleg olyan méretben, hogy azt egymásra kell illeszteni. Eleinte az illesztés meglátszik, de idővel, ahogy beletapossák a vásárlók, eltűnik ez a csík, amit az alábbi képen, a szaggatott vonaltól balra jól láthatunk.
A másik verzió, amikor körbe kell vágnunk az anyagot, mert valamilyen alakzatot vesz fel. Ilyenkor először körbe vágjuk a nyomtatott öntapadó fóliát, majd rákasírozzuk a padlólaminálót, amit így visszafogva a vágógépbe, egy nagyobb kontúr alapján újra körbe vágunk. Ilyenkor az alábbi képen látható matricához hasonló dekorációk születnek.