Grafikai tervezés alapjai: vektoros, pixeles, RGB, CMYK, vágójel meg még rengeteg hülye szakszó…? Persze, hogy mindet ismerjük, ezért tudjuk monitorra, majd nyomtatóra vinni őket. Írd meg elképzeléseid, keress egy-két hasonló példát a neten, add meg a méreteket, meg hogy hol lesz felhasználva. Ez alapján készítünk pár grafikai tervet, amiből kiindulhatunk.
Abban az esetben, ha a fenti szavak ismerősek voltak, az alábbi módon várjuk a nem általunk készített grafikákat:
Nyomtatáshoz javasolt grafikai beállítások:
- Széles formátumú nyomtatáshoz 1:1 arányú, CMYK színbeállítású, minimum 120 dpi. Ponyva esetén ez lemehet 72 dpi-ig is, de inkább törekedjünk a nagyobb felbontásra. 300 dpi-nél semmiképp se legyen nagyobb, ez is csak akkor kell, ha nagyon apró betűk vannak a grafikában. Nagyobb felbontás esetén természetesen a végtermék is szebb lesz, 72 dpi-nél már nem fogjuk tudni közelről nézni a nyomatot. A kapott grafikát akkor szeretjük a legjobban, ha összeolvasztott, rétegek nélküli TIFF fájt kapunk. Ha nyomdakész PDF-ben jön, az sem gond. A TIFF exportálásakor használjuk bátran az LZW tömörítést, mert az állomány mérete kisebb lesz, de a felbontása nem változik.
Érdemes minden grafikához kifutót/túltöltést/leesőt (ki milyen néven ismeri…) tenni. Ekkora méreteknél, amikkel dolgozunk, bele kell kalkulálni az emberi tényezőt, azt, hogy emberek helyezik ki az ablakra/kasírozzák táblára a vinylt/hajtják vissza a molinó szélét stb. Azaz néhány milliméteres tévedésekkel kell kalkulálni.
Egy dologra kell csak nagyon figyelni, ha Illusztrátorból exportáljuk a grafikát. A segédvonalakat minden esetben ki kell az exportálás előtt kapcsolni. Ha azok benne maradnak, a nyomatban is ilyen nyomot hagynak:
Alakvágáshoz javasolt grafikai beállítások:
- Vágott anyagokhoz egyértelműen vektoros állomány szükséges. Vektorgrafika leadásánál figyeljünk arra, hogy ha szövegről van szó, nincs mindenkinek meg minden betűtípus. Így vagy mellékeljük a telepíthető betűtípushoz tartozó fájlt vagy vektorizáljuk, kerekítsük, görbítsük le a betűket, ki hogy ismeri. Lényeg, hogy vonalak kell legyenek a betűk is. Ebben az esetben nem kell a betűtípusokkal külön babrálni, azonban utólag már nem tudunk módosítani a szövegen. Minden esetben, ha fóliavágásra készítünk elő grafikát, ügyeljünk arra, hogy az egész grafika egyetlen réteg legyen, ne fedjék egymást vonalak. Ahol a vonal elhalad, ott fog a kés is vágni. Így egyesével át kell nézni minden átfedést és egymásba kell olvasztani a betűket/grafikai elemeket.
Ha nincs megfelelően előkészítve a grafika, akkor minden olyan vonal, ami a grafikai állományban szerepel, a plotter ki fogja vágni. Még ha rejtett dolgok vannak a háttérben, azokat is. A vonal a lehető legvékonyabb kell legyen, ami hairline néven fut a legtöbb programban. A legtöbb nyomdában az Adobe Illusztrátor vagy CorelDraw programokat használjuk. Mivel felfoghatatlan ütemben jönnek ki az újabb és újabb verziók, így azok kompatibilitása is megkérdőjelezhető. Éppen ezért javasoljuk az EPS formátumba való kiexportálást, ami bármelyik programmal kompatibilis tud lenni.
2 hozzászólás