Vannak olyan szituációk, ahol közvetlenül a falra kell fóliáznunk és mivel olyan a grafika, nem tudjuk festéssel megoldani. Illetve vannak olyan helyzetek, amikor a rendes tapéta sem alkalmazható, mert mondjuk be kell hajtani különböző ívekbe. Ilyenkor jön szóba a nyomtatott falmatrica.
Ha nem tudunk festeni, három megoldás jöhet szóba:
1. nyomtatott tapéta:
A tapéta a legprofibb, legszebb, de ugyanakkor a legdrágább megoldás is. Ugyanúgy működik, mint minden tapéta, ugyanúgy tapétaragasztóval kerül fel a falra, ugyanúgy csíkokat rakunk egymás mellé, mint normál tapétázáskor. Kivéve, hogy itt olyan grafika kerül a falra, amit a megrendelő és/vagy a grafikus megálmodott. Saját otthonunkba is tehetünk fel például olyan tapétát, amit a családi nyaralási fotókkal nyomtattunk meg.
2. nyomtatott, laminált, erős ragasztójú festett falra közvetlenül ragasztható falmatrica:
A falmatricát, ugyanúgy több szegmensből, összeillesztve a grafikát rajuk fel a falra, így előfordulhat, hogy az illesztések nem tökéletesek, mert a tapétához képest az öntapadó vinyl megnyúlhat felhelyezés közben, így a szegmensek között lehetnek eltérések. Az öntapadó falmatrica nehézsége, hogy az erős ragasztó miatt, ha egyszer rosszul raktuk fel, az a legtöbb esetben eltávolításkor vagy javításkor leszedi a falat vagy a festéket. A kényesebb helyeken, konnektorok, kábelcsatornák, stb. nehezebb dolgunk van, mint egy festésnél. A fólia tapadási ereje miatt nagyon nehéz úgy dolgozni, hogy az anyagon ne kelljen vágást csinálni, ami ronthat az összképen. Az ilyen helyeken pótlásokkal tudjuk csak javítani a grafikát. Mivel a fólia alapvetően fehér színű, így az illesztéseknél ez a fehér szín, oldalról nézve a grafikát, meglátszik, amit nem lehet elkerülni, de ha összességében nézzük a grafikát a megfelelő távolságról, természetesen semmi sem látszik belőle. Könnyebb, de szintén bonyolult helyzeteket szoktak szülni a kilincsek, zárak, amelyeket, ha le tudunk szerelni, akkor szerencsésen mögé tudjuk dolgozni az anyagokat és láthatatlan marad a fólia. Azonban, ha nem lehet leszedni, akkor bevágásokkal, a fólia megnyújtásával tudjuk csak kivitelezni a dekorációt, ami kevésbé esztétikus látványt fog nyújtani. Minden egyes helyen, ahol vágnunk kell az anyagot, fel kell készülni arra, hogy a fólia zsugorodni fog, azaz elő fog bukkanni idővel a mögötte lévő felület, ha nincs a fóliák között fedés. A szegmenseket épp ezért már eredetileg is átfedésekkel helyezzük fel, mert az oldószeres nyomtatás zsugorodást vált ki az öntapadó fóliánál, így idővel, azok eltávolodnak egymástól, amelyet, ha normál távolságból nézünk, észre sem lehet venni. Ha ezt a változatot választjuk elképzelősünk megvalósítására, észben kell tartanunk, hogy nem örökéletű megoldás. A fólia legnagyobb ellensége a radiátor és a légkondicionáló. Ha ezek vannak a dekorálandó fal közelében, bármilyen is a fólia, egyszerűen le fog esni a falról, mert a ragasztója nem bírja ezeket a terheléseket.
3. műanyag vagy fém tábla felcsavarozva a falra és a táblát dekoráljuk a helyszínen, normál, védőfóliázott vinyllel:
Ha nem akarunk tapétára költeni és nem akarunk a falmatricával sem kockáztatni, hogy vagy fent marad a falon vagy nem, akkor a legbiztosabb megoldást kell választanunk, a harmadik lehetőséget. A tábla felrakása a falra ugyanolyan nehéz, mint a falfóliázás, hiszen a falon található, nem eltávolítható elemeket ki kell vágnunk kézzel, a helyszínen a táblából. Nem lehet úgy kivágni ezeket a lukakat, hogy mindenhol tökéletesen illeszkedjenek, de természetesen az utána felkerülő fólia eltakarja ezeket a hibákat a táblában. A táblát csavarozzuk a falba, így a csavarok a fóliázás után is meglátszódhatnak, ha nagyon keressük őket. Ezek egy ilyen dekorációnál természetesek, és normális távolságból nézve nem észrevehetőek. Ennél a megoldásnál is átfedésekkel kell felhelyezzük a fóliát a táblára, mert ebben az esetben is zsugorodik az anyag. A radiátor és a légkondicionáló közeli helyek szintén ellenségei ennek a megoldásnak.
Mindhárom változat tökéletes megoldás, ha reklámdekorációkról beszélünk, hiszen senki sem tervezi ezeket több 10 évre. A tapétázás az egyetlen olyan változat, amellyel hosszú távon tudunk tervezni és akár örökre ott marad a falon, de mint mindent, ezt is megunja az ember egy idő után. Épp ezért mindhárom megoldás jó választás, csak abba kell belegondoljunk, hogy meddig szeretnénk azt nézni a falon és mennyi pénzünk van erre.